JESIEŃ 2024 JESTEŚ JUŻ GOTWA?
Tipsy — szybki sposób na długie paznokcie
Tipsy — szybki sposób na długie paznokcie
Jeśli na ankietach w miejscu wiek, zaznaczasz przedział powyżej 25 lat, to jest duża szansa, że tipsy kojarzą Ci się z młodością, jednak nie do końca w miły sposób (jeżeli jest inaczej, to bardzo dobrze). Faktycznie, jeszcze kilka, a może już trzeba powiedzieć, kilkanaście lat temu, taki manicure nosił raczej negatywną łatkę i rzadko kiedy był wiązany z estetyczną, elegancką czy trwałą stylizacją. Od kilku sezonów zyskuje jednak na popularności i jest dobrą alternatywą dla przedłużania. Szczególnie jeśli chcesz mieć długie paznokcie na specjalną okazję i nie masz zbyt dużo czasu. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.
Tipsy — stary trend, nowe podejście
Sztuczne paznokcie są na rynku od dawna, ale właśnie przechodzą drugą młodość. Występują najczęściej w formie płytek z tworzywa sztucznego, przeźroczystych, mlecznych lub zdobionych w wielu kształtach i rozmiarach. Na ich korzyść wpływa przede wszystkim fakt, że w sklepach i hurtowniach dostępne są artykuły w dużo lepszej jakości, niż jeszcze kilka lat temu. Najbardziej kluczowe jest poprawienie wytrzymałości klejów, kształtu płytek z tworzywa i łatwość w kupieniu dobrych produktów, które po prawidłowym założeniu, będą się długo trzymać i zdobić dłonie.
Plusem zdecydowania się na tipsy, jest możliwość prostego i szybkiego wystylizowania paznokci, w zależności od sytuacji. Sztucznym paznokciom można nadawać dowolną formę i długość. Z łatwością opracujesz na nich zarówno elegancki manicure, jak i szaloną stylizację na festiwal czy inną okazję. Dopiero uczysz się fachu? To świetnie się składa, bo na tipsach też bardzo wygodnie ćwiczy się najróżniejsze zdobienia i malowania.
Uwaga: pamiętaj, żeby stosować wyłącznie kleje do tipsów, które są do tego przeznaczone i przestrzegać zaleceń producenta.
Jak założyć tipsy?
Przed przystąpieniem do robienia manicure z wykorzystaniem paznokci z tworzywa, konieczne jest przygotowanie płytki i usunięcie (jeśli jest) starej stylizacji. Po opracowaniu skórek, oczyszczeniu i delikatnym zmatowieniu płytki bloczkiem polerskim, czas przystąpić do kolejnego etapu.
Przed naklejeniem tipsów, warto sobie wszystko przygotować na blacie, żeby oszczędzić czas i uniknąć zniszczenia stylizacji w trakcie pracy. Podstawą jest dopasowanie rozmiaru sztucznego paznokcia do naturalnej płytki. Jak to zrobić? Najprościej — uszykować różne modele i przymierzać każdy po kolei, trafiając na ten odpowiedni. Dobrze jest wybrane płytki ułożyć od razu w kolejności naklejania, żeby uniknąć pomyłki lub zamieszania w trakcie procesu.
Przed nałożeniem kleju, polecamy użyć cleanera, żeby odtłuścić płytkę i usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Następnie, oczywiście po zapoznaniu się z zaleceniami producenta, nakładasz odpowiednia ilość produktu. Ile to jest? Mniej więcej tyle, żeby jego nadmiar nie wylewał się z żadnej strony, ale też nie zostały wolne przestrzenie, w których może zbierać się woda lub powietrze. Najlepiej wybrać klej do tipsów z pędzelkiem, co ułatwi precyzyjne nałożenie produktu.
Zalety noszenia tipsów
Chcesz założyć tipsy, ale nadal nie masz pewności czy warto? Takie rozwiązanie ma wiele zalet, w tym:
- ułatwia osiągnięcie równego kształtu i długości wszystkich paznokci,
- jest sposobem na szybką stylizację (łatwiej i często taniej założyć tipsy, niż przedłużyć wszystkie paznokcie),
- świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju okazję, kiedy potrzebujesz elegancki manicure „na chwilę”,
- wyróżnia się większą wytrzymałością, niż malowanie na naturalnej płytce,
- sztuczne paznokcie mogą być dodatkowo pokryte akrylem lub żelem, co wydłuża ich trwałość, a odrost da się uzupełnić przeznaczonym do tego preparatem,
- tipsy mogą być zdobione według uznania – malowane lakierem hybrydowym, wykończone żelem, ozdobione naklejkami czy cyrkoniami, a nawet da się kupić już wystylizowane,
- odpowiednie wymodelowanie sprawia, że paznokcie z tworzywa wyglądają jak naturalne, a bardzo długie modele (np. krogulcze szpony) są polecane do ćwiczeń manicure artystycznego,
- dostępne na rynku modele można z łatwością skracać, czy nadawać im dowolny kształt, dopasowany do własnych preferencji.
Wady noszenia tipsów
Planując założenie sztucznych paznokci, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jak każda metoda, ma to zarówno swoje zalety, jak i niestety wady, a wśród nich warto wspomnieć:
- konieczność precyzyjnego nałożenia tipsa, żeby nie odpadł od płytki (np. manicure hybrydowy również ma takie ryzyko),
- możliwość zniszczenia lub uszkodzenia naturalnej płytki paznokcia, jeśli tipsy lub klej zostaną źle użyte albo nieprawidłowo usunięte,
- używanie produktów nieprzeznaczonych do takich stylizacji (np. kleju w stylu „Kropelka”), co powoduje osłabienia, a nawet uszkodzenia płytki,
- ryzyko wystąpienia infekcji z powodu korzystania z zanieczyszczonych produktów lub sprzętów, a także nieprzestrzeganie odpowiednich warunków higienicznych zarówno w trakcie, jak i po wykonaniu stylizacji.
Czy warto postawić na tipsy?
Wykonanie manicure z pomocą tipsów jest stosowane zarówno w salonach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu. To prosta i szybka metoda, którą łatwo opanować. Prawidłowo założone i dodatkowo zabezpieczone żelem lub hybrydą paznokcie z tworzywa sztucznego wystarczą na długi czas (nawet 2-3 tygodnie, w zależności od odrostu) i zachowają piękny i estetyczny wygląd. Podczas noszenia tipsów warto pamiętać, że o taką stylizację trzeba dbać tak jak o klasyczny manicure, bo chociaż sztuczne, to nie są to paznokcie z tytanu, więc podczas mocnego uderzenia czy korzystania z silnych środków chemicznych, również mogą się uszkodzić, a nawet odpaść. Natomiast z założeniem poradzi sobie zarówno profesjonalista, jak i amator, więc to świetny sposób na szybkie przedłużenie paznokci czy wykonanie unikalnej i wyróżniającej się stylizacji dla każdego — zachęcamy do spróbowania!
Komentarze