JESIEŃ 2024 JESTEŚ JUŻ GOTWA?
Pęknięta hybryda — co zrobić?
Pęknięta hybryda — co zrobić?
Chociaż manicure hybrydowy jest na tyle trwały, żeby zdobić Twoje dłonie nawet przez 2-3 tygodnie, to czasem zdarza się, że na paznokciu pojawi się pęknięcie. I chociaż, jak wszyscy wiemy, pęknięty paznokieć nie jest końcem świata, to jednak bardzo szkoda, szczególnie jeśli przed Tobą jakiś ważny event albo wyjazd. Dlatego, nic dziwnego, że szukasz rozwiązań i chociaż nie mamy na ten problem magicznego sposobu, to jest metoda, która przedłuży jego trwałość, chociaż na chwilę. Czasem to wystarczy. Sprawdź, co zrobić, kiedy pęknie Ci paznokieć pod hybrydą.
Dlaczego hybryda pęka?
Jest kilka powodów, przez które Twoja hybryda mogła stracić na trwałości i pojawiło się na niej nieestetyczne pęknięcie, wśród nich warto wymienić:
- złe wykonanie manicure — zdarza się, że jeśli robisz paznokcie sama albo w salonie kosmetycznym, to mimo doświadczenia i praktyki, dojdzie do niewłaściwej aplikacji produktów. Wystarczy trafić na lakier, który się trudniej utwardza lub niedokładnie zabezpieczyć bok paznokcia, żeby go osłabić na tyle, że dojdzie do pęknięcia;
- za długie noszenie manicure hybrydowego — nawet jeśli bardzo wolno odrastają Ci paznokcie, to hybryda ma swoją „datę przydatności do noszenia”. Najlepiej, jeśli zmieniasz ją co 2 tygodnie, w wyjątkowych sytuacjach, uda się nosić ją trzy, ale musisz mieć świadomość, że może to prowadzić nie tylko do osłabienia jej trwałości, ale też innych problemów, jak powstające zapowietrzenia czy nawet infekcje. Staraj się zmieniać manicure regularnie, w trosce o swoje zdrowie;
- zbyt cienkie warstwy — chociaż nakładanie cienkich warstw bazy i lakieru jest dobrym rozwiązaniem, to nie można popadać ze skrajności w skrajność, zbyt cienka warstwa sprawia, że manicure jest delikatny i łatwiej jest go uszkodzić. Jeśli zależy Ci na wysokiej trwałości, to najlepiej używać kauczukowej bazy budującej, np. Slavic Base od Yenn Pro, która ma nie tylko piękne kolory, ale też wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia;
- za długie paznokcie — nie ma nic złego, w długich paznokciach, ale jeśli masz krótką płytkę i wykonujesz przedłużenie czy nadbudowę na hybrydzie, to może się okazać, że jest to zbyt słabe rozwiązanie. W takich wypadkach lepiej postawić na żel;
- używanie produktów niskiej jakości — nie jest to żadną tajemnicą — kupując tanie i niesprawdzone kosmetyki, nie zawsze oszczędzasz — wręcz przeciwnie. Lakiery hybrydowe wysokiej jakości nie muszą być drogie. Produkty od Yenn Pro są dostępne w bardzo przystępnej cenie i wyróżniają się wysoką trwałością. Na dodatek, wiele kolorów kryje już od pierwszej warstwy, więc buteleczka jest bardzo wydajna;
- zbyt słaba lampa UV/LED — jeśli korzystasz ze sprzętu o za małej mocy albo wieloletniego, który jest już zużyty i nie działa w pełni sprawnie, to wykonana stylizacja może być w słabszej jakości;
- złe przygotowanie paznokci do manicure hybrydowego — jeśli za mało zmatowisz płytkę albo niedostatecznie ją odtłuścisz, hybryda będzie się słabiej trzymać, a to może prowadzić do pęknięć. Jeśli chcesz zyskać na trwałości, możesz dodatkowo przed nałożeniem primera i koloru, użyć dehydrylatora, którego zadaniem jest odwodnienie i odtłuszczenie płytki.
Pęknięta hybryda? Działaj od razu!
Jeśli wiesz, że musisz uratować swój manicure, to nie zwlekaj. Nie ma się co zastanawiać, czy pęknięcie się zwiększy, czy przetrwa, bo naprawdę łatwo jest zahaczyć o włosy czy ubranie, żeby złamać paznokieć.
Dla osób, które robią hybrydy w salonie kosmetycznym i nie mają w domu żadnych produktów, potrzebnych do wykonania stylizacji (jak top czy lampa UV/LED) mamy niestety złą wiadomość — w tym wypadku, najlepiej udać się do kosmetyczki, która naprawi stylizację. Podobnie wygląda sprawa, jeśli pęknięcie jest tak inwazyjne, że doszło np. do przerwania tkanek i krwotoku. Zdarza się, że w takim wypadku konieczna jest nawet konsultacja z lekarzem.
Wskazówka: pamiętaj, jeśli uważasz, że manicure został źle wykonany w salonie i przez to uległ uszkodzeniu, a nie w efekcie uderzenia czy podobnej przyczyny, możesz zgłosić się do kosmetyczki z reklamacją usługi.
Jak uratować paznokieć pod hybrydą?
Jeżeli rysa pojawiła się wyłącznie na lakierze i masz pewność, że Twój paznokieć jest cały, to wystarczy spiłować topa oraz uszkodzoną część lakieru i nałożyć ponownie kolejne warstwy. Niestety, paradoksalnie — najszybciej jest wykonać całe malowanie paznokcia jeszcze tak. Tak masz pewność, że będzie to trwałe, a nie chwilowe rozwiązanie.
Widzisz głębokie pęknięcie na hybrydzie? To najprawdopodobniej pękł Ci również paznokieć pod hybrydą. Wtedy sprawa wymaga trochę więcej zaangażowania.
Opatrunek na pęknięty paznokieć
Ta metoda jest bardzo dobrą techniką awaryjną. Wystarczy, że użyjesz np. chusteczki higienicznej, saszetki od herbaty albo podobnego kawałka papieru. Z cienkiej warstwy (pojedynczej) wytnij mały fragment, jak plasterek czy łata, tak żeby przykryć złamanie. Następnie przejdź do spiłowania całej hybrydy, aż dotrzesz do pękniętego miejsca na paznokciu. Użyj cleanera i nałóż pierwszą, bardzo cienką warstwę bazy. Delikatnie, najlepiej korzystając z pęsety, weź wycięty fragment i przyłóż go w miejscu pęknięcia, tak, żeby cały przyległ. Teraz utwardź paznokieć i postępuj dalej, jak podczas robienia manicure hybrydowego. Kolejna warstwa bazy, utwardzenie, opiłowanie i kolor. Nie zapomnij o topie, a jeśli chcesz zyskać wyjątkowy blask, to postaw na Top Perun od Yenn Pro.
Wskazówka: jeśli masz klej do tipsów, możesz taki plasterek przykleić również na niego. Wystarczy tylko zdjąć lakier, a następnie w miejscu pęknięcia nałożyć cienką warstwę kleju i przyłożyć wycięty element.
Ułamany czubek paznokcia?
W takim wypadku — czas na przedłużenie hybrydy na formie. Skorzystaj z gotowego szablonu, który naklejasz pod paznokieć i dobudowujesz na nich brakującą część paznokcia. Do przedłużenia najlepiej użyć bazy kauczukowej Slavic Base. Każdą warstwę utwardź w lampie. Następnie wyrównaj całość pilnikiem, nałóż kolor, zabezpiecz topem i gotowe.
Ta metoda wymaga dłuższej chwili, bo musi być wykonana bardzo precyzyjnie, ale jeśli się wszystko uda, to nikt nie zauważy, że czubek paznokcia jest sztuczny, a Twoja stylizacja znowu będzie perfekcyjna.
Tipsy na ratunek!
Jeżeli pęknięcie jest mocne albo odpadła Ci większa część paznokcia i nie uda się go przedłużyć, to polecamy zastąpić go tipsem. Spróbuj opiłować go w taki sposób, żeby kształtem przypominał ten naturalny, stracony paznokieć. Następnie zdejmij z uszkodzonej płytki całą stylizację, oczyść go i naklej tips zgodnie z instrukcją. Pomaluj tak, jak pozostałe paznokcie, żeby zastosować idealny kamuflaż.
Pęknięta hybryda to nie koniec świata
Wszystkie wspomniane metody naprawcze, są opcją chwilową, stosowaną w awaryjnych sytuacjach i nie zastąpią całej prawidłowo wykonanej stylizacji. Warto je zastosować, kiedy chcesz, żeby Twój manicure prezentował się nieskazitelnie w najbliższym czasie. Warto jednak pamiętać, że nawet mimo dużej sympatii do długich paznokci, czasem warto je skrócić i dać im na spokojnie odrosnąć, zamiast stosować metody obciążające naturalną płytkę (jak przedłużenie). Każdy manicure może być elegancki i modny, jeśli jest dobrze zrobiony, więc nieważne czy paznokcie są krótkie, czy długie, ważne, żeby całość była wykonana prawidłowo i estetycznie. Mamy nadzieję jednak, że nie spotka Cię żadna przykra sytuacja i Twoje stylizacje zawsze będą idealnie, takie, jak tego oczekujesz.
Komentarze