...

Zadzwoń: +48 535 283 955

Przy zakupie powyżej 150zł dostawa do paczkomatu za darmo 

Pow. 150 PLN – Paczkomat GRATIS!Kolory Yenn PRO
Sterylizacja narzędzi w salonie

Poznaj mistrza sterylizacji — autoklaw! 

W salonie kosmetycznym sterylizacja narzędzi to podstawa higieny i bezpieczeństwa. Robiąc manicure i pedicure w domowych warunkach, również warto dbać o zachowanie czystości wszystkich akcesoriów, głównie tych wielokrotnego użytku wykonanych np. ze stali. Właśnie dlatego, żeby cały proces sterylizacji był skuteczny i odpowiednio przeprowadzony, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w autoklaw. Urządzenie to jest niezbędne w każdym salonie kosmetycznym. Sprawdź, dlaczego warto je mieć! 

Do czego służy autoklaw? 

Jeśli planujesz otworzyć salon kosmetyczny albo wykonujesz paznokcie sobie i znajomym w domowych warunkach, zapewne spotkało Cię stwierdzenie „kup sobie autoklaw”. I jak najbardziej, warto posłuchać tej rady i zainwestować w takie urządzenie, bo higiena pracy jest najważniejsza. 

Autoklaw, to urządzenie służące do sterylizacji narzędzi i innych przedmiotów, które miały kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Wykorzystuje on między innymi parę wodną pod ciśnieniem, która niszczy białka wszelkich drobnoustrojów.

żel do paznokci mleczny

Na czym polega sterylizacja? 

Zwraca się dużą uwagę na konieczność sterylizacji narzędzi podczas pracy z klientem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno jemu, jak i sobie. Na czym właściwe to polega? Jest to proces mający na celu usunięciu wszystkich mikroorganizmów za pomocą wysokiego ciśnienia i temperatury. Para wodna pod ciśnieniem wnika w pory i szczeliny przedmiotów, które są sterylizowane, i niszczy znajdujące się w nich drobnoustroje. Na rynku dostępne są też autoklawy działające na podstawie sterylizacji chemicznej czy plazmowej, ale są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane w branży. 

W salonach kosmetycznych najczęściej można trafić na autoklawy klasy B, czyli takie przeznaczone do sterylizacji materiałów odpornych na bardzo wysoką temperaturę, jak metal, szkło i ceramika.

Komu przyda się urządzenie do sterylizacji narzędzi? 

Autoklawy są wykorzystywane w wielu różnych branżach — medycynie, przemyśle spożywczym, kosmetycznym czy farmaceutycznym. Służą do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych, słoików, puszek, butelek czy akcesoriów kosmetycznych. 

pilnik do paznokci 180/240

Urządzenie do sterylizacji przyda się przede wszystkim: 

 • kosmetyczkom, 
 • fryzjerkom, 
 • specjalistom z zakresu medycyny np. medycyny estetycznej czy dentystyki, 
 • tatuażystom, 
 • laborantom. 

Dezynfekujesz narzędzia po każdym użyciu? Niestety, to nie wystarczy. Sterylizacja to proces polegający na całkowitym usunięciu wszystkich mikroorganizmów, w tym wegetatywnych i przetrwalnikowych, natomiast dezynfekcja ma na celu zniszczenie większości wegetatywnych form mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów i grzybów. I chociaż korzystnie jest używać obu procesów, to wykonując zabiegi na innych osobach, warto stosować sterylizacje dla zachowania higieny i uniknięcia infekcji. 

Jak działa autoklaw? 

Żeby urządzenie działało prawidłowo i służyło przez wiele lat, konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta i używanie go zgodnie z jego przeznaczeniem. 

Typowy proces sterylizacji w autoklawie przebiega w następujących etapach:

 1. Akcesoria do sterylizacji trzeba dokładnie oczyścić i osuszyć.
 2. Przedmioty umieszcza się w komorze autoklawu.
 3. Autoklaw jest hermetycznie zamykany.
 4. W komorze autoklawu podnosi się temperatura i ciśnienie. Następuje odpompowanie powietrza z komory, co powoduje wytworzenie próżni, ułatwiającej penetrację pary wodnej do wnętrza narzędzi. 
 5. Proces sterylizacji trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rodzaju przedmiotów i wymagań sterylizacyjnych.
 6. Po zakończeniu procesu sterylizacji autoklaw zostaje automatycznie opróżniony z pary wodnej.

Najczęściej sterylizacji poddawane są takie akcesoria kosmetyczne, jak: cążki, nożyczki, pędzle, pilniki czy frezy. Po przeprowadzonym procesie najlepiej zapakować produkty do jednorazowych sterylnych torebek

pedzelek do paznokci

Na co zwrócić uwagę kupując autoklaw? 

Autoklaw to niezbędne urządzenie w każdym salonie kosmetycznym, w którym wykonuje się zabiegi, używając narzędzi mogących przenosić infekcje. Do takich zabiegów należą m.in. manicure, pedicure, depilacja woskiem, makijaż permanentny i tym podobne. Urządzenia stosowane w salonach kosmetycznych to najczęściej autoklawy parowe klasy B, które są w stanie osiągnąć temperaturę 134°C wystarczającą do sterylizacji większości narzędzi kosmetycznych.

Szukając idealnego autoklawu, zwróć uwagę przede wszystkim na: 

 • pojemność komory sterylizacyjnej — pojemność komory sterylizacyjnej powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika. W przypadku salonów kosmetycznych, w których sterylizuje się niewielkie ilości narzędzi, wystarczy autoklaw o pojemności około 10-20 litrów. Przed zakupem sprawdź wymiary komory, gdzie wkładasz narzędzia, żeby na spokojnie zmieścić w niej np. rozłożone cążki;
 • klasę urządzenia — autoklawy dzielą się na klasy B i S. Urządzenia klasy B są przeznaczone do sterylizacji materiałów odpornych na wysokie temperatury, a klasy S polecane są do sterylizacji artykułów wrażliwych na temperaturę, wykonanych np. z tworzywa sztucznego; 
 • cenę — czasem artykuły o podobnej specyfikacji mają dużą różnicę w cenie ze względu na markę. Przed zakupem warto sprawdzić, które firmy są polecane, dają dobrą gwarancję na sprzęt i słynną z dobrej jakości;
 • sposób działania — urządzenia mogą być parowe, plazmowe lub chemiczne; 
 • funkcje dodatkowe — niektóre autoklawy są wyposażone w dodatkowe systemy, takie jak: możliwość wyboru odpowiednich programów sterylizacji, cyfrowy wyświetlacz, drukarka czy demineralizator wody. 
dehydrator - remover do paznokci

Wśród polecanych dla salonów kosmetycznych produktów warto wymienić autoklaw Sun o pojemności trzech litrów, z dużą komorą sterylizacyjną. Zaletą tego urządzenia jest fakt, że spełnia wymagania sanepidu.

Szukasz trwałego autoklawu? Sprawdź ofertę na yenn.eu! 

Wiemy, jak ważne jest zorganizowanie w salonie kosmetycznym sprzętu, który ułatwia pracę i pozwala na zachowanie wysokich standardów. Wyjaśniliśmy, jak ważna jest inwestycja w praktyczny sprzęt i na czym polega jego działanie. Dlatego  na stronie yenn.eu znajdziesz autoklawy, sterylizatory i wiele innych urządzeń w wyróżniającej się jakości w dobrej cenie. Dbając o bezpieczeństwo swoje i klientów warto zainwestować w taki sprzęt i mieć pewność, że zachowane są wszystkie zasady higieny, a używane narzędzia są odpowiednio przygotowane. Odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z naszą ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Powyżej 150zł do paczkomatu

Wysyłka 24h

Otulona pięknym zapachem

Wygodne zwroty

Nawet do 30 dni

100% Bezpieczne Zakupy

Płatności Przelewy24.pl